SŠTO Dačice

vchod

SŠTO Dačice

Budova

SŠTO Dačice

CNC

SŠTO Dačice

Strojní dílny

SŠTO Dačice

Nové šatny - atrium

SŠTO Dačice

Nové šatny

SŠTO Dačice

Budova

SŠTO Dačice

Tělocvična

SŠTO Dačice

SIC - studovna

SŠTO Dačice

SIC - počítačová učebna

SŠTO Dačice

SIC - knihovna

SŠTO Dačice

Školní kadeřnictví


Výlet do předvánoční Vídně

Výlet do předvánoční Vídně

Vánoční trhy ve Vídni patří k nejpopulárnějším v Evropě. Originální výzdoba, vůně perníku, punče a pečených kaštanů (v Rakousku se jím říká Maroni) – to vše patří  neodmyslitelně k atmosféře předvánoční Vídně, do které se již tradičně vydali žáci naší školy ve čtvrtek 20. prosince. První pohled, který nám Vídeň nabídla, bylo Donau City – část města na levém břehu Dunaje s prosklenými mrakodrapy různých světových firem a budov vídeňského sídla Organizace spojených národů, ve které  pracuje více než 4 000 úředníků z desítek zemí světa. V parku severně od tohoto monumentálního komplexu budov se nachází vyhlídková věž Donauturm, ze které je nádherný výhled na Vídeň.

     Při své první zastávce v historické části města jsme obdivovali trošku „bláznivé“ stavby architekta a malíře Friedensreicha Hundertwassera (vlastním jménem Friedricha Stowassera). Fasáda obytného Hundertwasserova domu hraje všemi barvami, je na ní 13 různých druhů oken a je porostlá nespočetnými stromy. Navštívili jsme také Hundertwasser Village -  dům, upravený v Hundertwasserově stylu, s kavárnou, obchody, galerií a speciálními toaletami.

    V průběhu dopoledne jsme absolvovali  okružní jízdu po hlavním vídeňském bulváru Ringstraße, který vede kolem historického centra města  a seznámili se s nejdůležitějšími vídeňskými pamětihodnostmi. Poté jsme se autobusem přemístili na Maria-Theresien Platz neboli náměstí Marie Terezie, které se nachází přímo naproti někdejší rezidenci rakouského císaře Hofburgu. Uprostřed náměstí stojí dvacet metrů vysoká socha císařovny Marie Terezie  a kolem ní v době adventu lákají návštěvníky stánky vánoční vesničky(Weihnachtsdorf) . Po obou stranách náměstí jsou dvě vzhledově stejné budovy dvou vídeňských muzeí – Přírodovědného muzea (Naturhistorisches Museum) a Uměleckohistorického muzea (Kunsthistorisches Museum). Navštívili jsme to přírodovědné, ve kterém žáky asi nejvíce zaujalo oddělení dinosaurů s realistickým modelem allosaura, který je nejen pohyblivý, ale vydává i hrozivý řev. Celkově je v tomto muzeu více než 20 milionů exponátů.

      Po poledni jsme vyrazili do centra města a prohlédli si  gotickou katedrálu svatého Štěpána (Stephansdom), která je národním symbolem Rakouska. Fascinovala nás monumentální strmá střechy katedrály, jejíž sklon dosahuje  téměř 80 stupňů. Je pokryta 230 000 taškami z moravské cihelny v Poštorné.

    Tradičním vrcholem našeho adventního putování Vídní pak bylo Radniční náměstí (Rathausplatz), které se rozkládá na prostranství mezi Hradním divadlem (Burgtheater) a vídeňskou Novou  radnicí (Neues Rathaus). Na tomto místě  se koná největší a nejznámější vídeňský vánoční trh Christkindelmarkt, kde jsme nasáli tu pravou adventní atmosféru. Vánočně ozdobené jsou i stromy, které se po setmění rozzářily tisíci světel.

     Zážitek předvánoční atmosféry umocnila i podvečerní procházka po slavnostně vyzdobených Příkopech (Graben) v centru města, kterou jsme se s rakouskou metropolí rozloučili.


SIC